Menu Zamknij

Planowanie zaczyna się od końca.

Drukarze i projektanci mogą wybierać spośród wielu opcji wykończenia i oprawy. Przed dokonaniem wyboru dla konkretnego produktu zastanów się nad jego docelowym sposobem użycia, zakładanymi kosztami i trwałością. Można łatwo uniknąć katastrof, gdy wszyscy zaangażowani w proces produkcji pamiętają o jednej sprawie:  planowanie zaczyna się od końca. 

Bezcelowe będzie przygotowanie wspaniałego projektu, którego nie da się przenieść z ekranu komputerowego na rzeczywisty produkt. Konsultacja z introligatorem – już na etapie projektowania – przyniesie przekształcenie pomysłu przychodzącego do głowy projektantowi, w sposób dokładny i wydajny na gotowy produkt. 

Do czego to ma służyć? To jedno z pierwszych pytań, które powinni zadać projektant, drukarz i introligator podczas planowania. Sam projektant musi koncentrować się na zamierzonym przeznaczeniu produktu. Zapytaj siebie: „Do czego planuję wykorzystać ten druk?” Wyobraź sobie wówczas gotowy produkt. Zobacz, kto z niego korzysta i w jaki sposób to robi. Określ czy ma to być produkt rzucający się w oczy, czy może raczej prosty i funkcjonalny. Np. książki kucharskie są znacznie bardziej poręczne, gdy można położyć płasko na blacie czy stole kuchennym, co sprawia, że najodpowiedniejsze dla nich są oprawy o dobrej otwieralności. 

Planowanie uwzględniające sposób wykorzystania produktu pomaga także określić prawidłowe wykorzystanie wykrojników, zakładek, przedłużek itp. Katalog produktów będący jednocześnie broszurą marketingową można ulepszyć np. poprzez wykrawanie okładek. 

Projekt, który nie mieści się w budżecie wszystkich stron kontraktu, nie ma sensu. Projekt doskonale wyglądający na ekranie komputera może okazać się zbyt drogi podczas produkcji. Należy zadać mnóstwo pytań, by określić sensowność przyjętego projektu. 

Źródło: Binding, Finisching, and Mailing: The Final Word. Procesy introligatorskie i wykończenie współczensnej poligrafii. T.J. Tedesco, D. Clossey, J-M. Hershey.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *