Menu Zamknij

Tłoczenie z folią.

Niewiele produktów woła „Spójrz na mnie!” równie głośno jak te tłoczone folią. Ten sposób wykończenia zawsze przyciąga wzrok i zwraca uwagę. Obrazy tłoczone folią są bardziej wyraziste – czy to w ulotkach reklamowych, czy broszurach i zaproszeniach. Nadają też dodatkowego błysku (dosłownie) papierom do pakowania papeteriom, opakowaniom czy materiałom prezentacyjnym.

Klienci mogą korzystać z różnorodnych barwnych folii metalicznych foli z wzorem np. drewna czy marmuru, jak też ponad 200 kolorów pastelowych i matowych. Coraz częściej również spotyka się folię tęczowe, pryzmatyczne a nawet holograficzne. Folie przeźroczyste, barwione i półprzezroczyste (przydymione) są także popularne. 

W przypadku tłoczenia folią nagrzany tłocznik dociska cienką warstwę folii z cząsteczkami metalu i pigmentu do arkusza papieru. Można połączyć ten proces z tłoczeniem wzoru. Z uwagi na to, że tłoczenia folią nie da się zastosować na każdym podłożu wytrzymującym nacisk lub temperaturą, wachlarz zastosowań jest niezwykle szeroki – ograniczony wyłącznie przez podłoża, farby i lakiery, laminaty oraz kreatywność. 

Papiery powlekane wydobywają połysk z folii metalizowanych, zaś papiery niepowlekane zmniejszają jaskrawość folii. Niepowlekane papiery z wyraźną fakturą powierzchni dobrze się jednak sprawują przy tłoczeniu foli, ponieważ proces ten wygłasza papier w miejscu nałożenia folii. 

Źródło: Binding, Finisching, and Mailing: The Final Word. Procesy introligatorskie i wykończenie współczensnej poligrafii. T.J. Tedesco, D. Clossey, J-M. Hershey.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *