Menu Zamknij

Kaszerowanie

Kiedy następnym razem wejdziesz do sklepu, zwróć uwagę na rozmaite tablice wiszące na ścianach i pod sufitem, a także na plansze przy kasach oraz na półkach. Wiele z nich wyprodukowano w procesie kaszerowania, zapewniającym odpowiednią wytrzymałość i widoczność.


Kaszerowanie oznacza proces naklejania jednego podłoża na drugi, np. zadrukowanego arkusza na tekturową podkładkę. Tektura jest częstym materiałem podkładowym, a inne podłoża jak np. Fome – CorR (kompozyt tekturowo – styropianowy) czy tektura falista bywają stosowane tam, gdzie konieczna jest zwiększona wytrzymałość. Choć grubość tektury może być różna, często korzysta się z podłoży o grubości 1,25 mm.
Planowanie wykrawania to delikatna kwestia. Z uwagi na nieunikniony brak precyzji przy kaszerowaniu, wykrawanie i precyzyjne tłoczenie może się okazać utrudnione. Przy planowaniu pracy wymagającej kaszerowania uwzględnij tolerancję co najmniej 0,5 mm we wszystkich kierunkach.


Wahania wilgotności sprawiają, że różne podłoża kurczą się i rozciągają w różnym stopniu po nałożeniu kleju, należy więc ostrożnie dobierać kombinacje materiałów do kaszerowania. Przykładowo papier powlekany na tekturę może ulegać pofałdowaniu, odkształceniu, a nawet rozwarstwieniu w miarę wysychania kleju i kurczenia się obu materiałów w różnym stopniu. Tam, gdzie odkształcenie może być poważnym problemem, podłoże kompozytowe w rodzaju Forme – CorR jest lepszym rozwiązaniem z uwagi na to, że znacznie mniej chłonie wilgoć w porównaniu ze zwykłą tekturą.


Jeśli nie pozostawiasz, kaszerowanej pracy na odpowiednio długi czas (wymagany do wyschnięcia kleju), musisz się liczyć z problemem przyczepności obu warstw, jak też z utrudnionym pasowaniem. Ogólnie biorąc planuj co najmniej pięć dni na wyschnięcie kaszerowanych produktów.


Źródło: Binding, Finisching, and Mailing: The Final Word. Procesy introligatorskie i wykończenie współczensnej poligrafii. T.J. Tedesco, D. Clossey, J-M. Hershey.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *